Jestem już w Chinach po raz siódmy i do tej pory nie udało mi się odwiedzić słynnych gór z filmu Avatar. Stwierdziłam, że tym razem będąc w Chinach muszę tam koniecznie pojechać! I tak się stało!

Do Zhangjiajie dotarłam z Szanghaju. Za 20 godzinny pociąg sypialny (hard sleeper) zapłaciłam około 330 yuan (160zł). Pociąg był bez żadnych przesiadek. Z Szanghaju w sumie codziennie macie dwa bezpośrednie pociągi do Zhangjiajie. Jeden około godziny 16:40, a drugi koło 18:00.

Pamiętajcie, żeby zabukować wasz bilet na pociąg dużo wcześniej, ponieważ w Chinach bilety te bardzo szybko się wyprzedają. My bukowaliśmy jeden dzień przed, ale byliśmy w marcu, kiedy turyści jeszcze do tego miejsca za bardzo nie jeżdżą. W sezonie zarezerwujcie minimum dwa dni przed, jeśli dacie radę. Inaczej czeka na Was hard seat, czyli siedzenie przez 20 godzin…My zawsze rezerwujemy hard sleeper, czyli ‚twarde łóżko”. O wiele droższy jest soft sleeper czyli ‚miękkie łóżko’. Ale hard sleeper Wam w zupełności wystarczy 😉

Ile czasu powinniście poświęcić na zwiedzanie Zhangjiajie? Najlepiej 3 do 4 dni. Bilet wstępu do Parku Narodowego Zhangjiajie ważny jest 4 dni i kosztuje 225 yuan (120 zł). Park jest ogromny, jest w nim dużo ścieżek trekkingowych, więc jest co robić!

Do parku są dwa główne wejścia. Pierwsze wejście jest od strony miasta Zhangjiajie, a drugie wejście od strony małego miasteczka Wulingyuan. Ja polecam Wam tą drugą opcję. Zhangjiajie to duże miasto, które za dużego uroku nie ma (oprócz przepięknych widoków). W Wulingyuan znajdziecie dużo ciekawych hosteli, które są położone zaraz obok wejścia do parku. Jeśli wybierzecie nocleg w Zhangjiajie to wtedy codziennie musicie dodatkowo brać godzinny autobus do wejścia parku.

Gdzie spać w Wulingyuan? Polecam Wam Guihua Road 106th Hostel. Tak naprawdę nie jest to hostel. Kosztuję dość mało (w marcu – off season, płaciliśmy 22$ za pokój), a design jest bardzo tradycyjno- chiński. W tym hotelu dadzą Wam również mapkę całego parku. Była mega przydatna dla nas i pokazuje wszystkie punkty widokowe i ścieżki, które możecie zrobić w parku.

Góry Zhangjiajie zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. Naprawdę czułam się jak w Avatarze. Btw, przed odwiedzeniem tego miejsca, zobaczcie sobie ten film po raz drugi (bo na pewno już go widzieliście ;p).

Pogoda w tym miejscu zmienia się bardzo szybko. My byliśmy w marcu, czyli w nie najlepszym miesiącu na zwiedzanie tego miejsca. Ale udało nam się z pogodą! Nie mieliśmy żadnego słonecznego dnia, ale mieliśmy przez dwa dni mgłę, dużo chmur, więc zdjęcia powychodziły ciekawie 🙂 W trzeci dzień widzieliśmy wszystko, nie było ani jednej chmurki na niebie, więc też fajnie, że zobaczyliśmy to z innej perspektywy.

W środku parku możecie poruszać się różnymi środkami transportu. Niestety, Chińczycy z każdego ważnego miejsca robią mega komerchę i tutaj też tak jest. W parku znajdziecie nawet Mcdonalda i KFC… Są również gondolki, autobusy i takie turystyczne pociągi. Autobusy macie za darmo i one zawsze Was zawożą na rozpoczęcie ścieżek trekkingowych. Tak że na pewno autobusy się Wam przydadzą. Gondolki są mega drogie. Pięciominutowy przejazd kolo 78 yuan (koło 40 zł)…Ale je możecie ominąć i zawsze brać ścieżki do chodzenia.

W całym parku jest mnóstwo schodów i to po tych schodach będziecie cały czas chodzić, więc bądźcie przygotowani na to. My po trekkingu w Huashan byliśmy już zaprawieni ze schodami. Tam chyba zrobiliśmy 12000 stopni…W Zhangjiajie, jeśli lubicie trekkingi, przygotujcie się na chodzenie po około 6-8 godzin dziennie ( w zależności ile czasu chcecie przeznaczyć na zwiedzanie parku). Jest tu tyle przepięknych punktów widokowych, że nie chce się niczego ominąć. Wszystkie ścieżki są dobrze opisane, więc nie zgubicie się 😉

Można również spać w parku. Jest tam wiele hosteli, albo po prostu prostych pokoi, które znajdziecie na trasach trekkingowych. Ale tam możecie nie mieć prysznica albo ciepłej wody. Są to naprawdę podstawowe noclegi. My nie spaliśmy w parku, ponieważ nie wiedzieliśmy, że tam można spać. Po za tym mieliśmy duże plecaki, więc nie chcieliśmy w ogóle z nimi chodzić.

Oprócz parku narodowego, koło Zhangjiajie macie inne fajne rzeczy, które możecie zrobić.

  1. Zwiedzanie Wielkiego Kanionu (dość blisko wioski Wulingyuan)
  2. Przejście się po najdłuższym szklanym moście na świecie
  3. Bierzecie inną gondolkę z miasta Zhangjiajie do góry Tianmen. Tam możecie trochę pochodzić. Gondolka chyba jest dość droga.

Ja żadnej z tych opcji nie robiłam, ponieważ nie mieliśmy dobrej pogody i nie było sensu tego robić.

Zapomniałam dodać! W parku jest pełno małp! Są cudowne i mega słodkie, ale są również mega sprytne (jak to w końcu wszystkie małpki)! Nie otwierajcie przy nich plecaków, bo Wam wszystko ukradną. Widziałam parę Chinek, które krzyczały, bo małpy im wszystko więzły z torby ;p

Koniecznie obejrzyjcie mojego vloga z tego miejsca!


Spodobają Ci się również

Leave A Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *